The 11th Cooperation Cup 2013. 5v5 Team Battle


#1

The 11th Cooperation Cup will take place at Nishinippori Game Spot Versus

Date: January 12-13th 2013
Format: 5on5
Events and stream URLs:

Registered teams for 11th Cooperation Cup (completed list, not sure if any last chance teams on appointed day):

  1. [Omega Flamingo] Uraken(GO)/Soma(MA)/Furo(YA)/Kowappa(YU)/Furuya(MA)
  2. [Death Machine] MOV(CH)/Wantaaren(YA)/Killer Machine(CH)/Moto(YU)/Nakamura(DU)
  3. [Nanka Biii! Toshita Yatsura] Wars-san(KE)/Punisuke(IB)/Yanma(YA)/Sekai Hiroshi(RY)/Mumei(KE)
  4. [Datena F1R] Dance(RY)/Gesuyarou(KE)/Bagon(YU)/Usotsuki(UR)/Niku(NE)
  5. [Houtenbu no Jin] Shie(KE)/Shoutarou(KE)/Chance(MA)/Matsushita(IB)/Loli(DU)
  6. [BM Jiro ~ Tougeki 2009&12] YSB(HU)/TM(Q)/Ruu(RY)/Zonex(AL)/Kaeru(DU)
  7. [Roppongi Beasts] OUT(Q)/Ono(HU)/Mukuremy(RE)/Juunin(GO)/TK(GO)
  8. [KDKW] Kazuya(AL)/Magu(RY)/Amaguri(YA)/Nekomashi(YU)/Pin II(UR)
  9. [Suggoi!! 3rd Strike tenkousei Toki to Mamiya de Shoubu da!] Don(IB)/BLUE(IB)/Shibu(MA)/Bentouya(Q)/Nanakin(CH)
  10. [It’s show times] SHO(YU)/Iyan(YA)/Sakurada(AL)/Model(CH)/Zabi(GO)
  11. [God Power Boss with Mimo who] Boss(YU)/Rikimaru(CH)/Haitani(MA)/Mimora(MA)/Tominaga(MA)
  12. [Ameno Murakumo] Raoh(CH)/Mester(YU)/Matsuken(KE)/Match(GO)/Higa(IB)
  13. [Returned Urawa Bulls] Sugiyama(NE)/Koushun(CH)/Roshihikari(YA)/RX(UR)/Pistachio(TW)
  14. [Fubukiiteru] Youhei(DU)/Key(Q)/Koro(OR)/Y2J(RY)/PinoAB7(NE)
  15. [Chou Seimitsugumi] Seikun(RE)/Nuki(CH)/Genki(AL)/Kuni(RY)/Taihei(UR)
  16. [Boku wa Nakanai!] Shiki(UR)/Hiyashinsu(YU)/Takurou(KE)/Sugi(DU)/Hazeru Real(DU)
  17. [Takatsuki LeeBros Otona Ryoku Daihyou] AKI(NE)/Watanabe(KE)/Orochi Noppo(DU)/Shimanta(CH)/CASA(EL)
  18. [Hiroshima-san Okonomiyaki] Sei(EL)/Thanatos(OR)/Kamy(DU)/Oro(KE)/Onoda(EL)
  19. [Sasugani!] Chako(UR)/Ebara(HU)/Nisu(KE)/Mochi(CH)/Yomoda(DU)
  20. [Sugoude] Hiro-chan(OR)/Yuki Otoko(GO)/Shikarobin(RE)/Yoiyami(IB)/Masa(Q)
  21. [Tsuda Kaito Raijin] Goe(IB)/Izumi(CH)/red(IB)/East(TW)/Yama(TW)
  22. [Ashita kara Honki dasu] Ikeyama(NE)/Tetsu(IB)/Torigomoku(IB)/Kake-d(KE)/Zoddo(UR)
  23. [Zenchizennou no Kami Fugisu] Kitagawa(KE)/Terubou(YU)/LUKA(MA)/Chelsea(OR)/Fugi(CH)
  24. [Kouenji no Boss Hiyama to Yukaina Chuugentachi] Hiyama(CH)/Heboryu(RY)/Tarou(UR)/Matsumoto(MA)/Atsushi(IB)
  25. [Year’s end Interrogation] Heikichi(MA)/GX(YA)/Rin(UR)/Shaboten(RY)/OsakaB(AL)
  26. [Kyushu Men ~Dagashikashi~] Ushi!?(YU)/RB(UR)/Koupun.(IB)/KASQ(Q)/Kuroda(RY)
  27. [TO LOVE Ru Darkness] Shirokuro(CH)/Derun(YU)/Olga(YU)/L(KE)/Atsushi(YU)
  28. [K.O Family] Pierrot(RE)/Kokujin(DU)/Yakkun(YU)/Ochibi(YU)/Tokura(YA)
  29. [Jiendo of 3rd Strike] Vanao(RY)/Pierre(UR)/Magi(CH)/AFM(CH)/Akita(KE)
  30. [Sonna mitsu ni Tsurareru kuma-] Makeinu(Q)/Kuma(AL)/Meganesuki(AL)/Kanbara(TW)/Tsubaki(UR)
  31. [VICE CITY] Ryan(CH)/JP ‘pherai’(GO)/Ken I.(MA)/Dankah(MA)/Ichi(KE)
  32. [Koriyama-zei] Terunosuke(AL)/Ramon(HU)/Kitagawa(DU)/Akitarou(MA)/Death Yona(UR)
  33. [(゚Д゚)Fakisamiyou] Ibuki12(IB)/Eriho(HU)/ray(YA)/Aoyan(YA)/?(CH)
  34. [God Loves Mont Blanc] dirty♪(OR)/Nights(YU)/Namijin(RY)/Tama(OR)/Aruka(IB)
  35. [Fukuda’s Parents] dochibi(CH)/Suzuki(KE)/Fukuda(RY)/Jasmine(KE)/Ebimayo(MA)
  36. [Shibuya Champion Force] Keeper(KE)/Issei(YU)/Mimic(MA)/Misawa(KE)/Inaashu(MA)
  37. [Janken Spark Force] Edo(UR)/A-JI(YA)/Atarime(DU)/Fugu(OR)/KEE(AL)
  38. [Hagure Dougi] Konitan(NE)/Nekomanma(RY)/Ootori(MA)/Jirou(GO)/Georgia(KE)

Registered teams for Pre-Coop Cup:

  1. [Gouki] Uraken/Yuki Otoko/Match/Zabi/Jirou
  2. [Necro] Tamu/Ikeyama/Konitan/Uni/Sugiyama
  3. [Ibuki] Higa/RED/Koupun/Matsushita/Atsushi
  4. [Remy] Pierrot/Shikarobin/Mukuremy/Doriru/Seikun
  5. [Hugo] YSB/Eriho/Kaku/Maty/Ono
  6. [Dudley] Nakamura/Kokujin/Loli/Yomoda/d
  7. [Ken] Shie/Matsuken/Shoutarou/Kitagawa/Gesuyarou
  8. [Chun-Li] Nuki/Rikimaru/MOV
  9. [Hugo] Ebara/Y-Da/Tanaka/Kubotan/Hugo-kun
  10. [Ibuki] Kasumibuki/Tetsu/Ibuki12/Mifu/Erifog
  11. [Ibuki] Yoiyami/Goe/BLUE/Don/Aruka
  12. [Yun] Moto/Ochibi/Kowappa/Nitto/Yakkun
  13. [Alex] Kazuya/Genki/Sakurada/Zonex/KSK
  14. [Q] Makeinu/key/Marue/Hara wo Naguru Kikai/Bentouya
  15. [Q] TM/Masa/OUT/KASQ/Heya to Y-Shirt to Ore, Otoko no naka no Otoko kara…
  16. [Makoto] Boss/Chance/Haitani/Mimora/Tominaga
  17. [Yang] Furo/Roshihikari/Kei/Wantaaren (where the hell is KO???)
  18. [Chun-Li] Raoh/Izumi/Shirokuro/Magi/Mochi
  19. [Alex] Kamitatsu/Tana/Chatarou/Chelsea/Hiro-chan
  20. [Makoto] Heikichi/Matsumoto/Jaiko/38/Gensan
  21. [Makoto] Furuya/Ootori/Kochiya/Soma/LUKA
  22. [Chun-Li] Koushun/AFM/Killer Machine/Shimanta/Ryan
  23. [Twelve] Yama/Moto/Pistachio/East/Moge
  24. [Ryu] Kuni/Vanao/Ruu/Nekomanma/Namijin
  25. [Ryu] Ponyo Ryu/Ashamanbe/Magu/Dance/Sudachi-kun
  26. [Dudley] BBK/Kaeru/Youhei/Kamy/Sauce
  27. [Urien] Chako/RB/Aoi/Neet/Edo
  28. [Urien] Taihei/Usotsuki/Zoddo/Rin/Caroline
  29. [Yun] Mester/SHO/Ushi!?/Shinobu/Bagoon
  30. [Gouki] TK/Nomoto/Juunin/Daikichi/Tera

The Official 3rd Strike Match Vids Thread
#2

The 2012 video release was awesome, getting to see all the players and the bracket formation. I hope they show all the matches this time, though.


#3

Ah January??? Only 2 months left, not sure if I can make it to Tokyo :frowning:


#4

I’ll be there for winter vacation but until Jan 9th…

OTL

Whatever, still glad it’s happening!


#5

Change your flight LUN!!!


#6

I’m still trying to source a copy of that :frowning:

Edit: Yay at 11th Coop Cup :slight_smile:


#7

I’d love to, but I only get cheap flights with basically no rights after reservation… and there’s work in the way as well. Can’t really do that, and it’s not the first time this shit happens to me :stuck_out_tongue:


#8

flight booked. I’ll see you freaks at Coop Cup :smokin:


#9

11th Coop Cup will take place in Game Spot Versus

http://i.imgur.com/EChes.png

Date: January 12-13th 2013
Format: 5on5
Events and stream URLs:

Registered teams for 11th Cooperation Cup (completed list, not sure if any last chance teams on appointed day):
1. [Omega Flamingo] Uraken(GO)/Soma(MA)/Furo(YA)/Kowappa(YU)/Furuya(MA)
2. [Death Machine] MOV(CH)/Wantaaren(YA)/Killer Machine(CH)/Moto(YU)/Nakamura(DU)
3. [Nanka Biii! Toshita Yatsura] Wars-san(KE)/Punisuke(IB)/Yanma(YA)/Sekai Hiroshi(RY)/Mumei(KE)
4. [Datena F1R] Dance(RY)/Gesuyarou(KE)/Bagon(YU)/Usotsuki(UR)/Niku(NE)
5. [Houtenbu no Jin] Shie(KE)/Shoutarou(KE)/Chance(MA)/Matsushita(IB)/Loli(DU)
6. [BM Jiro ~ Tougeki 2009&12] YSB(HU)/TM(Q)/Ruu(RY)/Zonex(AL)/Kaeru(DU)
7. [Roppongi Beasts] OUT(Q)/Ono(HU)/Mukuremy(RE)/Juunin(GO)/TK(GO)
8. [KDKW] Kazuya(AL)/Magu(RY)/Amaguri(YA)/Nekomashi(YU)/Pin II(UR)
9. [Suggoi!! 3rd Strike tenkousei Toki to Mamiya de Shoubu da!] Don(IB)/BLUE(IB)/Shibu(MA)/Bentouya(Q)/Nanakin(CH)
10. [It’s show times] SHO(YU)/Iyan(YA)/Sakurada(AL)/Model(CH)/Zabi(GO)
11. [God Power Boss with Mimo who] Boss(YU)/Rikimaru(CH)/Haitani(MA)/Mimora(MA)/Tominaga(MA)
12. [Ameno Murakumo] Raoh(CH)/Mester(YU)/Matsuken(KE)/Match(GO)/Higa(IB)
13. [Returned Urawa Bulls] Sugiyama(NE)/Koushun(CH)/Roshihikari(YA)/RX(UR)/Bistachio(TW)
14. [Fubukiiteru] Youhei(DU)/Key(Q)/Koro(OR)/Y2J(RY)/PinoAB7(NE)
15. [Chou Seimitsugumi] Seikun(RE)/Nuki(CH)/Genki(AL)/Kuni(RY)/Taihei(UR)
16. [Boku wa Nakanai!] Shiki(UR)/Hiyashinsu(YU)/Takurou(KE)/Sugi(DU)/Hazeru Real(DU)
17. [Takatsuki LeeBros Otona Ryoku Daihyou] AKI(NE)/Watanabe(KE)/Orochi Noppo(DU)/Shimanta(CH)/CASA(EL)
18. [Hiroshima-san Okonomiyaki] Sei(EL)/Thanatos(OR)/Kamy(DU)/Oro(KE)/Onoda(EL)
19. [Sasugani!] Chako(UR)/Ebara(HU)/Nisu(KE)/Mochi(CH)/Yomoda(DU)
20. [Sugoude] Hiro-chan(OR)/Yuki Otoko(GO)/Shikarobin(RE)/Yoiyami(IB)/Masa(Q)
21. [Tsuda Kaito Raijin] Goe(IB)/Izumi(CH)/red(IB)/East(TW)/Yama(TW)
22. [Ashita kara Honki dasu] Ikeyama(NE)/Tetsu(IB)/Torigomoku(IB)/Kake-d(KE)/Zoddo(UR)
23. [Zenchizennou no Kami Fugisu] Kitagawa(KE)/Terubou(YU)/LUKA(MA)/Chelsea(OR)/Fugi(CH)
24. [Kouenji no Boss Hiyama to Yukaina Chuugentachi] Hiyama(CH)/Heboryu(RY)/Tarou(UR)/Matsumoto(MA)/Atsushi(IB)
25. [Year’s end Interrogation] Heikichi(MA)/GX(YA)/Rin(UR)/Shaboten(RY)/OsakaB(AL)
26. [Kyushu Men ~Dagashikashi~] Ushi!?(YU)/RB(UR)/Koupun.(IB)/KASQ(Q)/Kuroda(RY)
27. [TO LOVE Ru Darkness] Shirokuro(CH)/Derun(YU)/Olga(YU)/L(KE)/Atsushi(YU)
28. [K.O Family] Pierrot(RE)/Kokujin(DU)/Yakkun(YU)/Ochibi(YU)/Tokura(YA)
29. [Jiendo of 3rd Strike] Vanao(RY)/Pierre(UR)/Magi(CH)/AFM(CH)/Akita(KE)
30. [Sonna mitsu ni Tsurareru kuma-] Makeinu(Q)/Kuma(AL)/Meganesuki(AL)/Kanbara(TW)/Tsubaki(UR)
31. [VICE CITY] Ryan(CH)/JP ‘pherai’(GO)/Ken I.(MA)/Dankah(MA)/Ichi(KE)
32. [Koriyama-zei] Terunosuke(AL)/Ramon(HU)/Kitagawa(DU)/Akitarou(MA)/Death Yona(UR)
33. [(゚Д゚)Fakisamiyou] Ibuki12(IB)/Eriho(HU)/ray(YA)/Aoyan(YA)/?(CH)
34. [God Loves Mont Blanc] dirty♪(OR)/Nights(YU)/Namijin(RY)/Tama(OR)/Aruka(IB)
35. [Fukuda’s Parents] dochibi(CH)/Suzuki(KE)/Fukuda(RY)/Jasmine(KE)/Ebimayo(MA)
36. [Shibuya Champion Force] Keeper(KE)/Issei(YU)/Mimic(MA)/Misawa(KE)/Inaashu(MA)
37. [Janken Spark Force] Edo(UR)/A-JI(YA)/Atarime(DU)/Fugu(OR)/KEE(AL)
38. [Hagure Dougi] Konitan(NE)/Nekomanma(RY)/Ootori(MA)/Jirou(GO)/Georgia(KE)
**39. [Last chance] K.O(YA)/?(CH)/Wata(KE)/Nomoto(GO)/Nitto(YU) **

Registered teams for Pre-Coop Cup:

  1. [Gouki] Uraken/Yuki Otoko/Match/Zabi/Jirou
  2. [Necro] Tamu/Ikeyama/Konitan/Uni/Sugiyama
  3. [Ibuki] Higa/RED/Koupun/Matsushita/Atsushi
  4. [Remy] Pierrot/Shikarobin/Mukuremy/Doriru/Seikun
  5. [Hugo] YSB/Eriho/Kaku/Maty/Ono
  6. [Dudley] Nakamura/Kokujin/Loli/Yomoda/d
  7. [Ken] Shie/Matsuken/Shoutarou/Kitagawa/Gesuyarou
  8. [Chun-Li] Nuki/Rikimaru/MOV
  9. [Hugo] Ebara/Y-Da/Tanaka/Kubotan/Hugo-kun
  10. [Ibuki] Kasumibuki/Tetsu/Ibuki12/Mifu/Erifog
  11. [Ibuki] Yoiyami/Goe/BLUE/Don/Aruka
  12. [Yun] Moto/Ochibi/Kowappa/Nitto/Yakkun
  13. [Alex] Kazuya/Genki/Sakurada/Zonex/KSK
  14. [Q] Makeinu/key/Marue/Hara wo Naguru Kikai/Bentouya
  15. [Q] TM/Masa/OUT/KASQ/Heya to Y-Shirt to Ore, Otoko no naka no Otoko kara…
  16. [Makoto] Boss/Chance/Haitani/Mimora/Tominaga
  17. [Yang] Furo/Roshihikari/Kei/Wantaaren (where the hell is KO???)
  18. [Chun-Li] Raoh/Izumi/Shirokuro/Magi/Mochi
  19. [Alex] Kamitatsu/Tana/Chatarou/Chelsea/Hiro-chan
  20. [Makoto] Heikichi/Matsumoto/Jaiko/38/Gensan
  21. [Makoto] Furuya/Ootori/Kochiya/Soma/LUKA
  22. [Chun-Li] Koushun/AFM/Killer Machine/Shimanta/Ryan
  23. [Twelve] Yama/Moto/Bistachio/East/Moge
  24. [Ryu] Kuni/Vanao/Ruu/Nekomanma/Namijin
  25. [Ryu] Ponyo Ryu/Ashamanbe/Magu/Dance/Sudachi-kun
  26. [Dudley] BBK/Kaeru/Youhei/Kamy/Sauce
  27. [Urien] Chako/RB/Aoi/Neet/Edo
  28. [Urien] Taihei/Usotsuki/Zoddo/Rin/Caroline
  29. [Yun] Mester/SHO/Ushi!?/Shinobu/Bagoon
  30. [Gouki] TK/Nomoto/Juunin/Daikichi/Tera

#10

where is Deshiken the coop cup beast?


#11

I want a Q team with TM, Kuroda, TK, Tetsugoshi and Ryan.


#12

hope there will be more teams… doesn’t look like much time until registration closes


#13

Shie said on Twitter that Deshiken can’t attend this year. Don’t know the reason though.
There are 45 teams last year so I don’t think we should worry :smiley:


#14

Roppongi Beasts is a dope team name


#15

New teams added to my previous post :slight_smile:


#16

This please. I dont think we got to see that same char tourny


#17

didnt see this lol

Ryan is putting it together but as far as I know its just me, ryan and dankah right now.

jesus christ Boss’s team is cheap is fuck!!


#18

I’m liking the Team BM Jiro. Nice to see Ruu back and Kaeru and Zonex being a part of it.

And, Sakurada + Genki on Team Alex = hell yeah!


#19

Where is da Ryu team(s)?!


#20

2 Hugo and 2 Q teams? :o